Park Biokovo

Położona na Bałkanach Chorwacja to kierunek cieszący się wśród polskich turystów ogromną popularnością. Walory krajobrazowe to jedna z największych atrakcji tego kraju. Jest tutaj wiele miejsc, które warto zobaczyć – wśród nich znajduje się Biokovo.

Biokovo należy do grona 11 parków krajobrazowych znajdujących się na terenie Chorwacji. Zlokalizowany jest w odległości ok. 6 km od Makarskiej w kierunku Vrgorca. Zajmuje powierzchnię 19550 ha. Jego nazwa pochodzi od nazwy masywu górskiego – największego i zarazem najwyższego masywu w Dalmacji, o długości 36 km i szerokości 9,5 km. Najwyższym szczytem Biokova jest góra Świętego Jerzego (1762 m n.p.m.) – po Vrh Dinare to drugi pod względem wysokości szczyt Chorwacji. Dawniej szczyt ten zwieńczony był małą kapliczką św. Jerzego, którą w 1964 r. przeniesiono niżej – dokładna data powstania tej kapliczki nie jest znana, niemniej pierwsze informacje na jej temat datowane są na 1646 r.

Charakterystyczną cechą parku jest bardzo bujna roślinność – szacuje się, że rośnie tu ok. 1500 różnych gatunków roślin, przy czym wiele z nich to endemity i relikty. Także i świat zwierząt jest bogaty. Tutejsza fauna i flora wciąż stanowią przedmiot naukowych badań.

W parku Biokovo podziwiać można ponadto ogród botaniczny znajdujący się nad wioską Kotišina. Oprócz tego przez jego obszar przebiega kilka szlaków turystycznych – na trasach zbudowane są schroniska, gdzie można zatrzymać się na noc. Wjazd do parku możliwy jest jedynie od świtu do zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *