Grecja

Opłata klimatyczna w Grecji

opłata klimatyczna w Grecji

Dla Grecji turystyka jest bardzo ważną częścią gospodarki – w samym 2024 roku kraj ten odwiedziło blisko 36 mln osób. Oprócz wpływów do budżetu turystyka generuje jednak także pewne straty, stąd idea podatku turystycznego, który ma to zrekompensować. Opłata klimatyczna obowiązuje w Grecji już od dawna, ale jej stawki ciągle się zmieniają, a wysokość podatku zależy przede wszystkim od standardu noclegu. Ile turyści będą musieli zapłacić w 2025 roku?

Podwyżka taksy klimatycznej w Grecji

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe stawki podatku turystycznego w Grecji. Wysokość opłaty rośnie wraz ze standardem noclegu, ale lokalizacja hotelu nie ma znaczenia – taki sam podatek mają Ateny oraz cała Attyka, Saloniki, Peloponez z Mykenami i Spartą, Wyspy Jońskie w zachodniej części kraju, Wyspy Egejskie, Kreta oraz pozostałe regiony odwiedzane przez turystów. To, ile trwa lot do Grecji, może zatem wpłynąć na koszt wycieczki, ale dla wysokości podatku nie ma znaczenia.

Podatki dotyczą nie tylko hoteli, ale i najmu krótkoterminowego jak Airbnb, pensjonatów, wynajmowanych willi, statków wycieczkowych, agroturystyki. Poza głównym sezonem podatek turystyczny nadal obowiązuje, za to jest wyraźnie niższy. Ceny w Grecji są podawane w euro.

Ile wynosi podatek turystyczny w Grecji?

W szczycie sezonu, czyli okresie od kwietnia do października, obowiązywać będą następujące stawki:

Najem krótkoterminowy:

Nieruchomości pod najem turystyczny – 8 euro za noc
Apartamenty/pokoje wakacyjne – 2 euro za noc
Dom jednorodzinny (powyżej 80 m2) – 15 euro za noc
Rezydencja turystyczna (powyżej 80 m2) – 15 euro za noc
Rezydencja turystyczna (poniżej 80 m2) – 8 euro za noc
Willa – 15 euro za noc

Hotele:

1-2 gwiazdki – 2 euro za noc
3 gwiazdki – 5 euro za noc
4 gwiazdki – 10 euro za noc
5 gwiazdek – 15 euro za noc

taksa turystyczna w Grecji

Ile wynosi taksa turystyczna w Grecji poza sezonem?

Tzw. niski sezon to okres od listopada do marca, kiedy turystów jest mniej, dlatego w tym czasie można się spodziewać niższej stawki podatkowej:

Najem krótkoterminowy:

Nieruchomości pod najem turystyczny – 2 euro za noc
Apartament wakacyjny albo pokój – 0,50 euro za noc
Dom jednorodzinny (powyżej 80 m2) – 4 euro za noc
Rezydencja turystyczna (powyżej 80 m2) – 4 euro za noc
Rezydencja turystyczna (poniżej 80 m2) – 2 euro za noc
Willa – 4 euro za noc

Hotele:

1-2 gwiazdki – 0,50 euro za noc
3 gwiazdki – 1,5 euro za noc
4 gwiazdki – 3 euro za noc
5 gwiazdek – 4 euro za noc

Podczas robienia rezerwacji koniecznie trzeba sprawdzić, czy koszt noclegu uwzględnia podatek turystyczny – często nie, i musimy go dodatkowo doliczyć do rachunku, a przy wyższym standardzie pokoju jest to spora kwota.

Opłatę turystyczną odprowadza właściciel wynajmowanej nieruchomości turystycznej i najczęściej pobiera się ją na koniec pobytu turysty, chyba że regulamin obiektu mówi inaczej. Opłatę można uiścić gotówką albo kartą – zazwyczaj obie opcje są dopuszczalne, ale lepiej się zawczasu upewnić. Co zabrać do Grecji żeby nie było problemu z zameldowaniem i wymeldowaniem? Dowód tożsamości oraz ewentualnie dokumenty potwierdzające prawo do zniżek.

Nowy podatek od rejsów turystycznych w Grecji

Nie tylko hotele są obłożone podatkiem. Dotyczy to także statków wycieczkowych i jachtów, które zawijają do greckich portów, m.in. Mykonos oraz Santorini. Wysokość tego podatku ustalono na 20 euro od osoby.

Dlaczego Grecja pobiera opłatę klimatyczną?

Podatek turystyczny nie jest w Grecji niczym nowym. Wynika on z tego, że masowa turystyka przyczynia się do nadmiernego obciążenia lokalnej infrastruktury oraz innych zniszczeń – dzięki opłacie klimatycznej w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów, jak np. Rodos, Chios, Zakhyntos, Ios czy Korfu, lokalne władze mają dodatkowy budżet na rozwój oraz zapobieganie katastrofom naturalnym i skutkom zmian klimatycznych.

Pre-travel authorization dla turystów odwiedzających Grecję

ETIAS, czyli Europejski System Informacji i Podróżach i Zezwoleniach to nowoczesny system informatyczny do monitorowania wjazdów do strefy Schengen, której częścią jest Grecja – ma to poprawić bezpieczeństwo i usprawnić procedury. System dotyczy turystów, którzy nie potrzebują wizy do Grecji, ale nie pochodzą z krajów strefy Schengen, a więc m.in. obywatele Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Kanady, Australii. ETIAS miał wejść w życie w tym roku, został jednak odłożony na 2026 rok. Nowa procedura wjazdowa będzie wymagała od turystów złożenia wniosku do ESTA albo ETA.

Wnioski będą dostępne online. W formularzu, oprócz wymogu podania danych osobowych, będą pytania dotyczące celu podróży, zatrudnienia, wykształcenia, etc. Za złożenie wniosku pobierana będzie opłata w wysokości 7 euro. System ETIAS nie obejmuje obywateli krajów ze strefy Schengen.

FAQ

Czy podatek turystyczny jest obowiązkowy?

Tak, każdy turysta musi zapłacić taki podatek – jest on doliczany do rachunku za nocleg.

Ile wynosi taksa klimatyczna na Rodos?

W sezonie jest to od 2 do 15 eur, w przypadku rejsu wycieczkowego 20 eur.

Szymon Machniewski

About Author

Od ponad 20 lat podróżuję po świecie z biurami podróży i na własną rękę. Dzielę się doświadczeniami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również:

Hiszpania czy Grecja
Grecja Hiszpania

Hiszpania czy Grecja

Hiszpania i Grecja od lat zaliczają się do najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Ta popularność utrzymuje
Grecja czy Włochy
Grecja Włochy

Grecja czy Włochy – gdzie taniej? Gdzie cieplej?

Zarówno w Grecji, jak i we Włoszech, turystyka stanowi jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Oba kraje mają mnóstwo do zaoferowania
0
Would love your thoughts, please comment.x