Oman zyskuje na popularności wśród turystów, pojawia więc pytanie, czy żeby do tego kraju pojechać, konieczny będzie paszport. Jeśli chodzi o polskich turystów, to tak, warto również mieć na uwadze, że w Omanie nie ma polskiej ambasady ani konsulatu – w razie problemów należy się kontaktować z placówką dyplomatyczną w Arabii Saudyjskiej.
Oman na dowód – czy to możliwe?
Do Omanu nie uda się wjechać na dowód osobisty. Obywatele polscy potrzebują ważnego paszportu, niezależnie od tego, czy to krótki wyjazd turystyczny, czy dłuższa podróż w celach zarobkowych. Własny paszport musi mieć także dziecko.
Jaką ważność musi mieć paszport żeby wjechać do Omanu?
Paszport musi być ważny przez okres minimum 6 miesięcy, licząc od daty otrzymania wizy. W przypadku wizy wielokrotnej wymagany minimalny okres ważności paszportu wynosi 1 rok.
Sprawdź: ceny w Omanie
Oman – czy wystarczy paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy jest uznawany, ale wyłącznie przy wyjeździe – dotyczy to sytuacji np. zagubienia dokumentów albo innej nagłej sytuacji, kiedy podróżny nie może użyć zwykłego paszportu. Wjazd do Omanu na podstawie paszportu tymczasowego nie jest możliwy.
Podróż dziecka do Omanu z osobą trzecią – czy trzeba mieć zgodę rodzica lub opiekuna?
W Omanie jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych podróżującego z towarzystwie osób trzecich. Do zgody musi być jeszcze dołączona kopia dokumentów tożsamości rodziców.
Czy w Omanie wystarczy polskie prawo jazdy do prowadzenia pojazdu?
Władze Omanu nie wymagają od polskich turystów międzynarodowego prawa jazdy. Polskie prawa jazdy są także honorowane w wypożyczalniach samochodów.
Wiza do Omanu – czy jest konieczna?
Polscy turyści podlegają obowiązkowi wizowemu, jeśli chcą udać się do Omanu, chyba że ich podróż potrwa krócej niż 14 dni. Wniosek o wizę można złożyć przez internet – odpowiednią placówką jest Ambasada Sułtanatu Omanu w Berlinie. Przedłużenia wizy w Omanie można dokonać na posterunku policji.
Co jeśli zgubię paszport podczas wakacji w Omanie?
Fakt, że w Omanie nie ma żadnej polskiej placówki dyplomatycznej trochę komplikuje sprawę, kiedy zdarzy się nam utrata paszportu. W takiej sytuacji warto się skontaktować z konsulem w Arabii Saudyjskiej, można też udać się do konsulatu innego państwa członkowskiego UE – zgodnie z unijnym prawem, są one uprawnione do udzielenia pomocy konsularnej obywatelom państw UE, które nie mają własnego przedstawicielstwa dyplomatycznego w danym kraju.