Mostar

Bośnia i Hercegowina to kraj na Półwyspie Bałkańskim graniczący z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą. Póki co nie jest to zbyt popularny kierunek turystyczny, choć powoli się to zmienia – nie bez powodu, gdyż w Bośni i Hercegowinie nie brakuje godnych uwagi miejsc. Należy do nich m.in. Mostar.

Mostar to miasto w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie – uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach. To również nieformalna stolica Hercegowiny i ważny ośrodek kulturalny. Jego dzieje sięgają bardzo dawnych czasów, niemniej pierwsze zapiski o tej miejscowości pochodzą ze średniowiecza. Burzliwa historia odcisnęła na Mostarze ogromne piętno – na początku lat 90-tych XX w. walki narodowościowe pochłonęły sporo ofiar i doprowadziły do zniszczenia wielu cennych zabytków. Nazwa miasta pochodzi od słowa „mostari” oznaczającego „strażników mostu”.

Zabytki w Mostarze

Wizytówką Mostaru jest kamienny Stary Most nad Neretwą objęty wraz z najbliższą okolicą ochroną przez UNESCO – to jeden z najbardziej znanych zabytków na Bałkanach. Stary Most powstał w 1566 r., lecz w 1993 r. został zburzony przez Chorwatów. W 1995 r. rozpoczęto jego odbudowę, która trwała do 2004 r. Jest symbolem pojednania Wschodu z Zachodem, chrześcijaństwa z islamem oraz katolicyzmu z prawosławiem. Dawniej Turcy nazywali go Cudownym Sklepieniem. Pod względem architektonicznym to jeden z najbardziej skomplikowanych tego typu obiektów na świecie.

Do innych atrakcji Mostaru zaliczają się m.in.:

– Stare Miasto,

– meczet Karadjozbega z 1564 r.

– meczet Tabacica z XVI w.,

– XVI-wieczne mury miejskie,

– Katedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła wybudowana w latach 1975-1980,

– pałac Tabhana,

– dom turecki z XVII w. znajdujący się przy Kujundziluk,

– bazar Kujundziluk,

– XVII-wieczna wieża zegarowa z kamienia,

– meczet Mehmeta Paszy,

– Krzywy Most z 1558r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *