Słowenia nie cieszy się jeszcze tak wielką popularnością jak sąsiednie Włochy czy Chorwacja, niemniej z każdym rokiem przyjeżdża do tego kraju coraz więcej turystów. Mimo niewielkich rozmiarów, Słowenia ma sporo do zaoferowania i kusi przede wszystkim wspaniałą przyrodą, kameralną atmosferą, ciekawymi zabytkami, nie jest też przesadnie droga. Jak można się do niej dostać?
Gdzie leży Słowenia?
Słowenia to państwo leżące w Europie Środkowej, nad Morzem Adriatyckim. Jej stolicą jest Lublana (Ljubljana), a inne ważne miasta to Maribor, Celje, Kranj, Novo Mesto, Koper. Zalicza się do najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw regionu. Większość terytorium Słowenii zajmują góry – najwyższym szczytem jest Triglav, położony w Alpach Julijskich. Prawie połowa kraju jest zalesiona, i pod tym względem Słowenia zalicza się do światowej czołówki. Zachodnim sąsiadem Słowenii są Włochy. Od północy Słowenia graniczy z Austrią, od południa z Chorwacją, a od wschodu z Węgrami. Jej wybrzeże liczy sobie niecałe 47 km.
Jak dojechać do Słowenii?
Dystans między Słowenią a Polską to ok. 800 km, ale zależy to oczywiście od konkretnych miejscowości. Z Lublany do Warszawy jest nieco ponad tysiąc km, do Wrocławia 900 km, do Katowic ok. 760 km, do Krakowa ok. 840 km, do Poznania ok. 930 km, a do Gdańska aż 1300 km. Podróż do Mariboru jest o kilkadziesiąt km krótsza. Jakim środkiem transportu najlepiej pokonać ten dystans?
Samochód
Samochodem da się dojechać do Słowenii w ciągu jednego dnia, zwłaszcza gdy podróż zaczyna się z miejscowości w południowej Polsce. Wyjazd warto planować w zwykłe dni, a nie w weekend, kiedy ruch na drogach będzie większy, aczkolwiek i tak należy się spodziewać korków gdzieś po drodze, co dodatkowo wydłuży czas jazdy. Na nocleg można zatrzymać się np. w Brnie albo Ostrawie.
Z Warszawy najpopularniejsza jest trasa przez Katowice, Brno, Wiedeń, Graz do granicy austriacko-słoweńskiej. Alternatywą jest przejazd przez Słowację oraz Węgry – wydłuża to podróż o ok. 50 km, ale można dzięki temu uniknąć najbardziej zatłoczonych dróg. Z Katowic oraz Krakowa najkrótsza trasa również wiedzie przez Brno, Wiedeń i Graz.
Jadąc z Wrocławia albo Poznania można zjechać do Gliwic i potem na trasę przez Brno, ale szybciej powinno być przez Jelenią Górę, Hradec Kralove, Slavonice przy granicy czesko-austriackiej, Amstetten, Klagenfurt. Niektórzy decydują się podróżować z zachodniej Polski do Słowenii przez terytorium Niemiec – daje to dodatkowe 200-300 km, za to jedzie się niemieckimi autostradami, które nie tylko są bardzo komfortowe, ale i bezpłatne. Z Gdańska również można jechać przez Lipsk, Norymbergę, Monachium i Salzburg – do przejechania jest wtedy ponad 1500 km, więc raczej nie obędzie się bez noclegu po drodze. Krótsza trasa wiedzie przez Łódź, Częstochowę, Katowice, Ostrawę, Graz.
Na autostradach w Czechach, Słowacji, Austrii i na Węgrzech obowiązują winiety – można je wykupić online lub zapłacić na bramce wjazdowej.
Autokar
Słowenia nie jest szczególnie popularnym krajem wśród polskich turystów i pracowników, więc może być problem ze znalezieniem bezpośredniego połączenia autobusowego. Większość tras zakłada przynajmniej jedną przesiadkę, zazwyczaj w Monachium, Wiedniu albo Brnie. Niektóre busy do Chorwacji oraz Włoch (np. do Wenecji) przejeżdżają przez Słowenię, więc można spróbować umówić się z kierowcą, aby zrobił krótki postój w słoweńskiej miejscowości. Cena biletu autobusowego do Słowenii zależy od przewoźnika, przeważnie jednak jest to kwota w okolicach 300 zł od osoby. Rezerwując bilety w obie strony można liczyć na zniżkę.
Pociąg
Podróż pociągiem jest nawet bardziej uciążliwa niż autobusem. Bezpośrednich połączeń między Polską a Słowenią nie ma, a przejazd koleją potrafi zająć całą dobę. Z północnej Polski podróż będzie najdłuższa, a przesiadki czekają podróżnych w Warszawie albo Katowicach, potem w zależności od wybranej trasy np. w Ostrawie, Wiedniu, Budapeszcie. Z Warszawy można pojechać Intercity prosto do Wiednia, a stamtąd do Grazu i następnie do Lublany. Z Katowic i Krakowa również są bezpośrednie połączenia kolejowe do Wiednia. Startując z zachodniej Polski, np. Poznania albo Wrocławia, można pojechać pociągiem do Berlina, Norymbergi albo Monachium, stamtąd do Salzburga i Villach, skąd już blisko do Słowenii.
Szybsze i wygodniejsze może być połączenie pociągu z busem, szczególnie dla osób, które wyruszają z mniejszych miejscowości i na urlop w Słowenii wybierają zamiast Lublany inne miasto. W okresie wakacyjnym pociągi mogą kursować według innego rozkładu jazdy.
Samolot
Samolotem jest zdecydowanie najbardziej komfortową opcją. Bezpośrednich połączeń z Warszawy do Lublany jest przynajmniej kilka w tygodniu, a przelot trwa niecałe 2 godziny. Z Wrocławia leci się z przesiadką, np. w Warszawie, Amsterdamie, Zurychu, Frankfurcie. Podobne przesiadki czekają też podróżnych lecących z Poznania. Z Krakowa albo Katowic można lecieć przez Frankfurt, Zurych, Monachium, Amsterdam. Lot z przesiadką trwa średnio 4-5 godzin, a bilet w obie strony kosztuje ok. 1000 zł, choć trafiają się także atrakcyjne promocje.
Czy do Słowenii potrzebna jest wiza?
Słowenia, tak samo jak Polska, należy do strefy Schengen, co oznacza, że nie trzeba się starać o wizę turystyczną przed wyjazdem. Pobyt dłuższy niż 3 miesiące należy jednak zgłosić w miejscowym urzędzie. Podróżując do Słowenii trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty albo ważny paszport.