Grecja Porady

Ile trwa lot na Kretę?

Ile się leci na Kretę?

Kreta to jedna z greckich wysp, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu na Kretę jest samolot, a dzięki licznym ofertom różnych linii lotniczych można szukać tanich biletów także w szczycie sezonu. Ile jednak dokładnie trwa lot z Polski na Kretę?

Gdzie znajdują się międzynarodowe lotniska na Krecie?

Na Krecie działają trzy międzynarodowe porty lotnicze: Heraklion, Chania, Sitia, przy czym zdecydowana większość ruchu dotyczy tych dwóch pierwszych lotnisk. Sitia obsługuje niemal wyłącznie połączenia krajowe oraz loty czarterowe z kilku innych państw, m.in. Włoch, Danii, Norwegii i Szwecji.

Międzynarodowe lotniska znajdują się w dogodnych lokalizacjach, blisko popularnych ośrodków wypoczynkowych. Planując, co warto zobaczyć na Krecie podczas swoich wakacji, dobrze jest wziąć pod uwagę odległości od hotelu do głównych atrakcji turystycznych na wyspie, punktów usługowych oraz sklepów. Co kupić na Krecie? To idealne miejsce przede wszystkim na zakup tradycyjnych greckich produktów spożywczych – targi można znaleźć w każdej miejscowości na Krecie. Jeśli zaś chodzi o zabytki, to najwięcej jest ich w okolicy Heraklionu, w tym słynne Knossos.

Z jakich lotnisk w Polsce można polecieć na Kretę?

Bezpośrednie loty do Heraklionu są możliwe z lotnisk w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Lotnisko Chania posiada bezpośrednie połączenia z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem Poznaniem i Gdańskiem. Do Sitii z Polski nie ma żadnych bezpośrednich połączeń rejsowych. Przesiadka jest konieczna, jeśli chcemy polecieć na Kretę z lotniska w Katowicach albo Rzeszowie, niezależnie od tego, czy podróż odbywa się w sezonie turystycznym, czy w pozostałych miesiącach.

Ile się leci na Kretę?

Średni czas podróży na Kretę wynosi 3 godziny. Czas podróży może się wydłużyć z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Więcej czasu zajmuje także lot z ewentualnymi przesiadkami – zwykle wystarczy jedna, ale nawet jeden przystanek wydłuża podróż o kilka godzin. Należy też wziąć pod uwagę dojazd do lotniska oraz hotelu. Przed wylotem warto sprawdzić aktualne informacje o pogodzie nad Morzem Śródziemnym oraz ewentualnych opóźnieniach wynikających ze wzmożonego ruchu na wybranych lotniskach.

ile się leci na Kretę

Ile się leci do lotniska Heraklion?

Heraklion leży w centralnej części Krety, na jej północnym wybrzeżu. Lot z Polski na Kretę do lotniska w tym mieście zajmuje:

– z Lotniska Chopina w Warszawie – ok. 2h 50 min.
– z Portu Lotniczego Kraków-Balice – ok. 2h 40 min.
– z Portu Lotniczego Gdańsk – ok. 3h 5min.
– z Portu Lotniczego Wrocław-Starachowice – ok. 2h 45 min.
– z Portu Lotniczego Poznań-Ławica – ok. 3h

Najwięcej połączeń jest z lotniska w Warszawie. Loty rejsowe do Heraklionu odbywają się właśnie z Warszawy, prócz tego jeszcze z Gdańska i Krakowa. Z Wrocławia oraz Poznania dostępne są tylko bezpośrednie loty czarterowe z biurami podróży. Najłatwiej znaleźć najtańsze połączenia korzystając z internetowej wyszukiwarki biletów lotniczych – wyszukiwarka pozwala dokładnie przeanalizować ceny połączeń oraz godziny wylotu.

Ile się leci do lotniska Chania?

Chania leży w zachodniej części Krety. Jest więcej bezpośrednich rejsowych lotów na trasie Chania – Polska, ale są one dostępne tylko w sezonie turystycznym. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Chanii zajmują:

– z Lotniska Chopina w Warszawie – ok. 2h 40 min.
– z Portu Lotniczego Kraków-Balice – ok. 2h 40 min.
– z Portu Lotniczego Gdańsk – ok. 3h 10min.
– z Portu Lotniczego Wrocław-Starachowice – ok. 2h 45 min.
– z Portu Lotniczego Poznań-Ławica – ok. 2h 55min.

Czas lotu w przypadku obu lotnisk jest bardzo podobny, dlatego warto sprawdzić, z którego portu lotniczego będzie bliżej do hotelu. Ceny na Krecie nie są bardzo wysokie, ale długi dojazd niepotrzebnie wygeneruje dodatkowe koszty. Obowiązująca waluta na Krecie to euro – za taksówkę czy autobus nie uda się zapłacić złotówkami. Walutę można wymienić na lotnisku.

Które tanie linie lotnicze latają na Kretę?

Wielu przewoźników lata z Polski na Kretę, jeśli jednak kogoś interesują przede wszystkim tanie loty, to bezpośrednie połączenia oferuje Wizz Air, Ryanair, Sky Express, SkyUp, Aegean Airlines, Smartwings. Rezerwację opłaca się robić z wyprzedzeniem, ponieważ wtedy bilety są często dużo tańsze, warto też ustawić alert cenowy na zaznaczone połączenia, tak aby szybko udało się zarezerwować bilet w promocyjnej cenie.

Co ważne, połączenia rejsowe działają tylko w sezonie wakacyjnym, od maja/czerwca do września lub października. Poza sezonem lot na Kretę będzie się wiązał z przynajmniej jedną przesiadką. Biura podróży, które zapewniają także transport na Kretę, korzystają z czarterów, dzięki czemu z Polski do Chanii albo Heraklionu turyści docierają bez żadnych przesiadek po drodze. Poza sezonem wciąż można liczyć na przyjemny wypoczynek i niższe ceny, wystarczy tylko sprawdzić, co zabrać na Kretę o danej porze roku.

admin

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Porady

Jak dojechać do Słowenii?

Słowenia to państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Należy do grona najzamożniejszych i najlepiej rozwiniętych państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Porady

Ramadan na nasze wakacje

  • 28 listopada 2018
Planując wycieczkę do jednego z krajów islamskich – na przykład do Egiptu czy do Tunezji – zawsze mamy na względzie