Dubrownik często nazywany jest najpiękniejszym miastem Chorwacji i perłą Adriatyku. Kto choć raz odwiedził to miejsce, ten zrozumie, dlaczego Dubrownik jest tak oblegany przez turystów i często służy za plan filmowy – jest to miasto niezwykle klimatyczne, pięknie położone i pełne wspaniałych zabytków. Jakie są największe atrakcje Dubrownika?
Dubrownik – historia miasta
Najstarszą częścią Dubrownika jest Stari Grad. Pierwotnie była to niewielka, nadmorska wysepka, na której po VII-wiecznym najeździe Słowian na Bałkany schronili się uchodźcy z pobliskiego Epidaurum. Założoną osadę nazwano Ragusium – dzisiaj jest to północno-zachodnia część dubrownickiej starówki. Pierwsi mieszkańcy zaplanowali swoją osadę na sposób rzymski, co widać do dzisiaj po charakterystycznym układzie ulic.
Naprzeciw tej wysepki, na stałym lądzie, Słowianie założyli własną osadę: Dubrovnik. Obie społeczności żyły ze sobą na tyle zgodnie, że połączono osady, zasypując przesmyk i tworząc w tym miejscu główną ulicę miasta, czyli Stradun. Od razu wzniesiono też mury obronne.
Początkowo Dubrownik był zależny od cesarstwa bizantyjskiego, ale w 1204 roku stał się częścią Republiki Weneckiej, potem Królestwa Węgier oraz Imperium Osmańskiego. W XV wieku miasto było już w całości słowiańskie, a swoje bogactwo zawdzięczało niemal wyłącznie handlowi. Znaczenie Dubrownika bardzo zmalało po zmianie europejskich szlaków handlowych i trzęsieniu ziemi z 1667 roku, i dopiero w czasach Królestwa Jugosławii udało się częściowo odzyskać dawną pozycję.
Sprawdź również: Park Biokovo
Jak dojechać do Dubrownika?
Dubrownik ma własny port lotniczy i bez większego problemu da się znaleźć bezpośrednie połączenia do tego miasta. Z Polski do Dubrownika można polecieć z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania, jednak bezpośrednie loty odbywają się tylko w okresie od kwietnia do końca października. Poza sezonem lotów jest niewiele i konieczne będą przesiadki.
Samochodem z Polski do Dubrownika jedzie się kilkanaście godzin – najkrócej trwa podróż z południowej Polski, bo ok. 13-14 godz., dojazd z Warszawy zajmuje prawie 17 godz. Pociągiem raczej nie będzie szybciej, ponieważ do Dubrownika nie ma prawie żadnych pociągów międzynarodowych, i wygodniejszym rozwiązaniem będzie autokar – w sezonie turystycznym z każdego dużego miasta kursuje co najmniej jeden bus bezpośrednio do Chorwacji.
Sprawdź: ceny w Chorwacji
Co warto zobaczyć w Dubrowniku?
Na brak zabytków w Dubrowniku na pewno nie można narzekać. Większość historycznych budowli pochodzi z okresu między XIII a XVI wiekiem, kiedy miasto dynamicznie się rozwijało. Stare Miasto Dubrownika, z średniowiecznym układem urbanistycznym i systemem umocnień obronnych, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują:
– brama Pile – brama miejska w zachodniej pierzei murów miejskich, która w przeszłości obsługiwała prawie cały ruch lądowy Dubrownika;
– brama Ploče – brama blisko baszty św. Łukasza, w stylu romańskim, z popiersiem św. Błażeja;
– Lovrijenac – średniowieczny fort, stojący za murami miejskimi, na wysokiej skale;
– Revelin – fort z XV wieku, służący później jako skarbiec i siedziba władz Republiki Dubrownickiej;
– wyspa Lokrum – oddalona ok. 600 m od wybrzeża, znajdują się na niej ruiny klasztoru benedyktynów i francuska twierdza Fort Royal;
– Kolumna Rolanda – kamienny pomnik poświęcony legendarnemu rycerzowi, przy którym odczytywano w przeszłości ogłoszenia dla mieszkańców;
– Wielka i Mała Studnia Onofria – zabytkowe, XV-wieczne studnie ozdobione artystycznymi figurami;
– Stradun (Placa) – główna ulica miasta, przy której stoi wiele zabytków;
– Pałac Rektorów – dawna siedziba władz miejskich, o ciekawej architekturze łączącej w sobie przeróżne style;
– Pałac Sponza – pałac z XVI wieku, na placu Luža, w którym działała izba celna, mennica, urząd miar i wag, zbrojownia, akademia, bank;
– klasztor Klarysek – wybudowany na przełomie XIII/XIV wieku, jeden z pierwszych sierocińców w Europie;
– kościół Zbawiciela – wzniesiony jako dziękczynienie za uratowanie mieszkańców podczas trzęsienia ziemi;
– kościół św. Błażeja – świątynia w stylu barokowym, wielokrotnie zniszczona i przebudowywana;
– Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Velika Gospa) – zbudowana w XVII wieku, z bogatym skarbcem, wykończona cennymi malowidłami, m.in. autorstwa Tycjana;
– klasztor i kościół franciszkanów – kompleks świątynny w stylu gotyckim i romańskim, z trzecią najstarszą wciąż działającą apteką na świecie;
Co można robić w Dubrowniku?
Spacerując po Dubrowniku koniecznie trzeba wspiąć się na wzgórze Srđ, skąd rozciąga się przepiękny widok na miasto i jego okolicę. Wzgórze wznosi się na 412 metrów n.p.m, a na jego szczycie stoi duży, biały krzyż i Fort Imperial, zbudowany przez Francuzów podczas wojen napoleońskich. Na szczyt można wejść pieszo albo wjechać kolejką linową. Kolejka kursuje przez prawie cały rok, z wyjątkiem grudnia, stycznia i lutego, a bilet w jedną stronę kosztuje 15 euro (dzieci płacą 7 euro).
Dubrownik jest także świetnym miejscem na kajaki – wycieczki kajakowe startują z zatoki przy bramie Pile, można też wynająć sprzęt i zaplanować trasę rejsu samodzielnie, bez przewodnika. Po długim spacerze warto zatrzymać się choć na chwilę na malowniczej plaży nad Adriatykiem, a fanom „Gry o tron” na pewno spodoba się wyprawa śladem serialowych lokalizacji.
Na spokojny relaks w otoczeniu natury idealne będzie Archipelag Elaficki – grupa kilkunastu wysepek niedaleko Dubrownika. Wyspy Elafickie zachwycają bujną, śródziemnomorską roślinnością, gajami oliwnymi, stromymi klifami i przepięknymi plażami. Latem warto jeszcze wybrać się nad Zatokę Kotorską (Boka Kotorska), której krajobraz mocno przypomina norweskie fiordy. Godny polecenia jest również półwysep Pelješac, największy w Dalmacji.
Sprawdź: Chorwacja czy Bułgaria?
Kiedy najlepiej odwiedzić Dubrownik?
Dubrownik można zwiedzać przez cały rok, ale warto mieć na uwadze, że zimą nie wszystkie atrakcje będą dostępne i trudniej o bezpośrednie połączenia lotnicze. Największy ruch turystyczny jest oczywiście podczas wakacji, dlatego za najlepszą porę na wakacje w Dubrowniku uchodzi wczesna jesień – we wrześniu i październiku średnia temperatura powietrza wynosi 22-25 stopni, opady deszczu są sporadyczne, a woda w morzu jest jeszcze na tyle ciepła, że można w niej komfortowo pływać. Dobre warunki są także wiosną – w kwietniu termometry pokazują ok. 19-23 stopnie, a w maju jest już bardzo ciepło, choć nie da się jeszcze wejść do morza.
Ile kosztuje wycieczka do Dubrownika?
Pobyt w Dubrowniku wychodzi dość drogo, szczególnie w lipcu i sierpniu. Średnio na wakacje w tym mieście turysta wydaje ok. 100 euro dziennie, wliczając zakwaterowanie oraz wyżywienie. Jest tu drożej niż w innych popularnych chorwackich kurortach: Splicie, Trogirze, Rijece czy Zadarze. W hotelu 4-gwiazdkowym nocleg kosztuje ok. 100 euro, w hotelach butikowych pokój można wynająć za ok. 80 euro. Za standard 3 gwiazdek płaci się średnio 60-65 euro. Najtańszą opcją będą hostele, w których ceny pokoi zaczynają się od 10 euro za noc.
Restauracje najdroższe są w centrum – za śniadanie płaci się ok. 10 euro, lekki lunch kosztuje ok. 15-20 euro, a danie obiadowe prawie 30 euro. Poza centrum jest sporo taniej i można dobrze zjeść już za kilkanaście euro. Przekąski w street foodach kosztują średnio 4-8 euro za porcję.
Dubrovnik Card umożliwia tańsze zwiedzanie – dzięki karcie bilety wstępu do wielu atrakcji są tańsze albo w ogóle darmowe. Karta jednodniowa, ważna przez 24h od aktywacji, kosztuje 35 euro. Cena karty 3-dniowej to 45 euro, a 7-dniowej 55 euro.
Jak się poruszać po Dubrowniku?
Prywatny samochód będzie mało komfortowy – większość ulic, zwłaszcza w centrum, jest wąska i zatłoczona, do tego trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe. Dużo wygodniejszym środkiem transportu są miejskie autobusy. Bilet jednorazowy kosztuje 2,50 euro, bilet dzienny 5,31 euro, bilet trzydniowy 11,95 euro. Taksówki są drogie – za dojazd z lotniska do centrum miasta trzeba zapłacić ok. 40 euro.