Dubrownik zwany często „perłą Adriatyku” to jedno z najchętniej odwiedzanych i najpiękniejszych chorwackich miast. Wyróżnia się niesamowitym, unikalnym charakterem, który podkreślają liczne zabytki będące świadectwem bogatej i burzliwej historii.
Dubrownik leży nad Morzem Adriatyckim, w południowej Dalmacji. Najstarsze ślady osadnictwa na tych terenach datowane są na ok. VI w. n.e. Dawniej był to bardzo ważny punkt na morskim szlaku handlowym, który prowadził ze wschodu na zachód. Swoje złote lata Dubrownik przeżywał na przełomie XV i XVI w., kiedy to Republika Dubrownicka uzyskała niepodległość i stała się niezwykle poważną konkurencją dla Wenecji – zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i politycznych. Upadek potęgi zapoczątkowało trzęsienie ziemi w 1667 r., a przypieczętował go Napoleon w 1806 r.
Zabytki w Dubrowniku
Turystyka zaczęła się tutaj rozwijać po II wojnie światowej, lecz dramatyczne wydarzenia związane z rozpadem Jugosławii na początku lat 90-tych XX w. mocno odbiły się na Dubrowniku. Miasto doznało niemałych zniszczeń, po których obecnie nie ma już śladu – a – figuruje jako zespół miejski na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dubrownik ponownie jest popularnym turystycznym celem. Jego stara część – czyli Stari Grad Do największych jego atrakcji zaliczają się:
– Placa – główna ulica miasta,
– Wielka Fontanna Onufrego wybudowana w 1438 r. – nie przetrwała niestety do dzisiaj w oryginalnym stanie z uwagi na zniszczenia spowodowane wspomnianym powyżej trzęsieniem ziemi,
– mury obronne o długości 1940 m i wysokości dochodzącej do 25 m,
– Plac Luža – powstał w okresie od 1516 do 1522, a podziwiać tutaj można: pałac Sponza będący jednym z niewielu budynków, które przetrwały trzęsienie ziemi, a także stanowiącą przez szereg lat symbol wolności miasta Kolumnę Rolanda z 1418 r.,
– Pałac Rektorów mieszczący się przy ulicy Pred Dvorom 3 – aktualnie jest to siedziba Muzeum Miejskiego,
– gotyckie klasztory – Franciszkanów, Klarysek, Dominikanów,
– renesansowy kościół św. Zbawiciela 1520 r.,
– najstarsza w Europie apteka – działa od 1317 r.,
– barokowy kościół św. Błażeja zbudowany w latach 1706-1715,
– Wielka i Mała Studnia Onofria,
– kościół Jezuitów wybudowany na przełomie XVII i XVIII w.