Do Włoch każdego roku przyjeżdżają miliony turystów. Co ich tak przyciąga? Oczywiście słynne zabytki, plaże i zachwycające krajobrazy, a wielu ludziom bardzo podoba się także włoski styl życia. Z uroków tego kraju można korzystać przez cały rok, ile jednak za taką przyjemność trzeba zapłacić?
Jakie są ceny w restauracjach we Włoszech?
We włoskiej restauracji średniej klasy dobry obiad można zjeść za ok. 20 euro. Przebywając w Rzymie można zajrzeć np. do Life Ristorante, której menu to typowe, włoskie dania. Przystawki dostępne są w cenie 14-19 euro, a potrawy z owocami morza kosztują 19-22 euro. Danie obiadowe z makaronem to wydatek rzędu 15-20 euro, na danie mięsne trzeba przeznaczyć ok. 25-29 euro, a sałatkę bądź zupę można zamówić za mniej niż 9 euro. W Wenecji, np. w Gio’s Restaurant & Terrace, pasta kosztuje ok. 30-32 euro, dania wegetariańskie są w podobnej cenie. Risotto kosztuje ok. 35 euro, danie mięsne ponad 40 euro.
W Mediolanie, np. w Ristorante Galleria, antipasti kosztują ok. 18-22 euro, a dania obiadowe ok. 29-35 euro. Potrawy z owocami morza albo rybą można dostać za 30-40 euro. Włochy południowe są z reguły tańsze. Na Sycylii, np. w Davè Sicilian Taste, ceny przystawek to 10-16 euro, a obiad z makaronem bądź ryżem można zamówić za ok. 15 euro. Sycylijskie dania z owocami morza kosztują niecałe 30 euro.
Jeśli restauracje wydają się za drogie, warto wybrać się do jednego z włoskich street foodów. Dużą kanapkę można kupić za ok. 3-4 euro, porcja pizzy kosztuje 4-5 euro. Małą porcję lasagne można dostać za ok. 7 euro, a sałatkę za 3-4 euro. Deser z kawą kosztuje ok. 5 euro. Warto też pamiętać, że w niektórych lokalach gastronomicznych we Włoszech do ceny potrawy doliczana jest dodatkowa opłata: coperto. Wynosi ona zazwyczaj 1-2 euro od osoby.
Jakie są ceny żywności w sklepach we Włoszech?
Żywność we Włoszech nie jest bardzo droga i na standardowe zakupy spożywcze w supermarkecie powinno wystarczyć 40-50 euro. Zakupy bez problemu da się zrobić nawet w małym mieście, warto też zajrzeć na lokalny targ, gdzie zawsze są świeże warzywa, ryby i owoce morza. W 2024 roku podstawowe produkty kosztują:
– kg pieczarek – 2,98 euro
– kg gruszek – 2 euro
– kg ziemniaków – 1,40 euro
– kg papryki – 1,89 euro
– małe opakowanie kiełbasek – 0,50 euro
– opakowanie ravioli – 1 euro
– pulpa pomidorowa w puszce – 0,50 euro
– paczka wędliny (100 g) – 2 euro
– opakowanie grana padano – 2 euro
– słoik marynowanych warzyw – 1 euro
– mały jogurt – 1 euro
– mrożone lasagne – 2 euro
– opakowanie sardynek – 2 euro
– duża paczka tortellini– 2 euro
– paczka makaronu – 0,75 euro
– tuńczyk w puszce (trójpak) – 3,29 euro
– butelka wina – 1,39 euro
– chleb pełnoziarnisty – 1,39 euro
– paczka sałaty – 0,89 euro
– oliwa z oliwek extra virgin – 13 euro
Płatności kartą są akceptowane w większości sklepów. Ceny we Włoszech są zawsze podawane w euro i jest to jedyna akceptowalna waluta.
Jakie są ceny zakwaterowania we Włoszech?
Noclegi najdroższe są w dużych miastach i blisko centrum, a średnio koszt wynajęcia pokoju wynosi 40-50 euro za dobę. Wiele zależy także od standardu noclegu. 4- albo 5-gwiazdkowy hotel w atrakcyjnej lokalizacji jest zwykle bardzo drogi – przykładowo, w Grand Hotel Palace Rome za dzień pobytu płaci się co najmniej 290 euro. W hotelu 3-gwiazdkowym, jak B&B Hotel Roma Trastevere, pokój można wynająć za 80-90 euro, a dalej od centrum, np. w Boomerang Roma, nocleg będzie kosztować 50-60 euro dziennie. W Rzymie są także hostele, w których ceny pokoi zaczynają się od 10-14 euro.
Nieco drożej jest w Mediolanie. Na hotel 4-gwiazdkowy, jak Milano Lorenteggio, trzeba przeznaczyć dziennie 120 euro, w hotelach 3-gwiazdkowych pokoje kosztują 50-70 euro, w zależności od lokalizacji. W Neapolu tanich noclegów jest więcej. Dobry hotel, jak Palazzo Argenta, można znaleźć w cenie 55 euro za dzień, ale w pobliskim Amalfi 3-gwiazdkowy hotel, jak La Nimfa, będzie kosztować ok. 80-90 euro. W Apulii, w nadmorskich miejscowościach, hotele 4-gwiazdkowe jak Grand Paradise Hotel, kosztują ok. 60 euro dziennie. Pokój w prywatnej willi bądź pensjonacie można wynająć za 20-30 euro, ale w luksusowych posiadłościach koszt noclegu wzrasta do ponad 100 euro za dzień. Hotele we Włoszech są w bardzo dobrym standardzie, nie trzeba więc koniecznie szukać obiektów z najwyższych kategorii. Opłata klimatyczna we Włoszech zależy od standardu noclegu oraz lokalizacji.
Jakie są ceny transportu publicznego we Włoszech?
Bilet komunikacji miejskiej we Włoszech kosztuje średnio 1,50 euro. Przebywając w dużym mieście najwygodniej będzie korzystać właśnie z transportu publicznego – miasta są dobrze skomunikowane, a jeżdżąc prywatnym samochodem trzeba się liczyć z dużymi korkami i ciągłym brakiem miejsc do parkowania, szczególnie w centrum. Paliwo jest dość drogie. Na zwiedzanie Rzymu opłaca się kupić kartę – jednodniowy bilet 24 h na nielimitowaną liczbę przejazdów kosztuje 7 euro, karnet na 3 dni można kupić za 18 euro. Karnet tygodniowy jest dostępny w cenie 24 euro.
W innych włoskich miastach ceny są zbliżone. W Mediolanie jednorazowy przejazd komunikacją miejską kosztuje 2,20 euro, za bilet dzienny płaci się 7,60 euro, a za trzydniowy karnet 15,50 euro. Na Sycylii przejazd autobusem kosztuje 1 euro, metrem 0,80 euro, a bilet dzienny kosztuje 2,50 euro. W Wenecji bilet jednorazowy, ważny przez 75 minut, kosztuje 1,50 euro, a trzydniową kartę na wszystkie publiczne środki transportu można mieć za 45 euro. Lot z małym dzieckiem nie wymaga rezerwacji taksówki, bo z każdego portu lotniczego kursują autobusy.
Jaki jest koszt życia we Włoszech?
Włochy są droższe niż Europa Wschodnia, ale tańsze niż w kraje zachodnie, i miesięcznie na życie powinno wystarczyć 900-1000 euro plus czynsz. Właśnie koszt wynajęcia mieszkania mocno wpływa na budżet – żywność i podstawowe usługi kosztują w całym kraju mniej więcej tyle samo, jednak czynsz w Rzymie bądź Mediolanie wyraźnie przewyższa ceny najmu na prowincji. Najdroższy pod tym względem jest Mediolan – kawalerka kosztuje tutaj średnio 1200 euro miesięcznie. W Rzymie można wynająć jednopokojowe mieszkanie za ok. 950 euro, we Florencji za 1000 euro, w Turynie za 800 euro, w Neapolu za 600-700 euro. Im bliżej centrum, tym bardziej ceny najmu zaczynają drożeć.
Turysta dziennie na pobyt we Włoszech przeznacza ok. 80 euro. Tu również najwięcej zależy od noclegu, bo podróżując budżetowo można się zamknąć w kwocie zaledwie 50-60 euro dziennie, ale zatrzymując się w dobrym hotelu trzeba mieć dziennie co najmniej 200 euro. Zima we Włoszech oznacza lekki spadek cen, jest też mniej ludzi w popularnych miejscach.
Jakie są ceny nieruchomości we Włoszech?
Najdroższe nieruchomości są w Mediolanie, Rzymie, regionie Trentino oraz na wybrzeżu Ligurii – średnia cena za m2 w tych lokalizacjach wynosi 3400 euro. Najtańsza jest z kolei Kalabria, gdzie za m2 mieszkania płaci się średnio 900 euro. W Toskanii willę na prowincji można nabyć za ok. 2500 euro/m2, podobne stawki obowiązują w Lazio, z wykluczeniem Rzymu. Tanie nieruchomości można jeszcze znaleźć na Sycylii, w Kampanii, Apulii, Basilicacie – cena m2 to 1200-1500 euro.
Jakie są ceny atrakcji turystycznych we Włoszech?
Planując intensywne zwiedzanie warto wykupić karnet za ok. 40-50 euro, który pozwala wejść ze zniżką do wielu zabytkowych obiektów, co wychodzi sporo taniej niż kupowanie oddzielnych biletów. Niektóre karty zapewniają także zniżkę na transport publiczny. Spora część włoskich zabytków dostępna jest za darmo, jednak ze względu na ogromne tłumy w szczycie sezonu opłaca się wykup specjalnego biletu, dzięki któremu można przeskoczyć kolejkę. Kiedy pojechać do Włoch żeby ominąć największe tłumy? Najluźniej jest zimą, ale z wyjątkiem okresu świątecznego oraz ferii.
Ceny najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech wynoszą obecnie:
– wejściówka do Watykanu, Kaplicy Sykstyńskiej i Bazyliki Św. Piotra – ok. 50 euro
– zwiedzanie Koloseum bez kolejki – ok. 15-20 euro
– Galleria dell Accademia – ok. 30 euro
– galeria Uffizi bez kolejki – ok. 50 euro
– zwiedzanie Pompejów z przewodnikiem – ok. 30 euro
– muzeum Leonadro da Vinci – ok. 10 euro
– bazylika św. Marka w Wenecji i Pałac Dożów bez kolejki – ok. 80 euro
Parki narodowe we Włoszech w większości są dostępne za darmo, ale kupując bilet można szybciej wejść do środka i dodatkowo korzysta się ze wsparcia przewodnika.
Jakie są ceny wycieczek fakultatywnych we Włoszech?
Dłuższe wycieczki fakultatywne kosztują ok. 100 euro od osoby, ale dzieci często korzystają ze zniżek. Rejs gondolą po Wenecji i okolicznych wysepkach można zarezerwować już za 25 euro. Wyjazd z Neapolu do Pompejów i Wezuwiusza kosztuje ok. 100 euro. Wycieczka do włoskiej winnicy, połączona z degustacją win i obiadem, to wydatek rzędu ok. 120 euro. Wyjazd do Cinque Terre, z Rzymu, Florencji albo Mediolanu, można zorganizować za ok. 80-100 euro. Za jednodniową wycieczkę po jeziorach Como, Bellagio i Lugano trzeba zapłacić ok. 120 euro.
Czy Włochy są tanie?
Jest tu taniej niż we Francji, ale drożej niż w Grecji albo Chorwacji.
Co jest tanie we Włoszech?
Wiele produktów we Włoszech jest względnie tanich, trzeba po prostu unikać miejsc obleganych przez turystów.
Czy Włochy są drogie?
To stosunkowo drogie miejsce na wakacje nad Morzem Śródziemnym.
Co jest drogie we Włoszech?
Drogie są przede wszystkim nieruchomości.