Maroko

Ceny w Maroku

ceny w Maroku

Maroko jest państwem położonym w północno-zachodniej Afryce. Każdego roku do tego kraju przyjeżdżają miliony turystów z całego świata – zagranicznych gości przyciągają przede wszystkim piękne plaże, zabytki z Listy UNESCO, wspaniałe krajobrazy i doskonała pogoda. Nie jest to też drogi kraj, a z naszego zestawienia możecie się dowiedzieć, ile pieniędzy zabrać na wakacje w Maroko w 2024 roku.

Jakie są ceny w restauracjach w Maroku?

Jeśli chodzi o restauracje, to ceny w Maroko są bardzo atrakcyjne dla turystów, bo dobry obiad można zjeść już za ok. 5 euro. Są też lokale w wyższym standardzie, jak np. Le Grill Robuchon w Rabacie – przystawki można tutaj zamówić za 140-180 MAD, a dania obiadowe z owocami morza kosztują ok. 360 MAD. Marokańskiej kuchni można skosztować w Le Petit Beur, gdzie za mniejsze przekąski trzeba zapłacić ok. 25 MAD, danie wegetariańskie ok. 50 MAD, a za obiad ok. 100-180 MAD.

W Agadirze tanie posiłki można znaleźć w popularnych barach, jak The Pita Bar. Burgery i pity z przeróżnymi dodatkami kosztują ok. 45 MAD, bagietkę z warzywami można zamówić za 39 MAD, a sałatki kosztują 12-18 MAD. W  Le 20′ Restaurant sałatki kosztują ok. 50-90 dirhamów, za zupę płaci się 40-90 dirhamów, pastę można zamówić za ok. 80-100 dirhamów. Najdroższe są dania mięsne, których ceny zaczynają się od 100 dirhamów.

Dużą różnorodność można znaleźć także w Casablance. Arabska i śródziemnomorska kuchnia to specjalność m.in. Chawarma Majd Acham. Ceny sałatek wynoszą od 19 do 29 dirhamów, a za dania warzywne trzeba zapłacić 25 dirhamów. Falafele kosztują 29 dirhamów, zestaw różnych przekąsek można zamówić za 69-110 dirhamów. Frytki, wrapy i kebaby kosztują w granicach 22-45 dirhamów. W Marrakeszu na obiad można się udać np. do Fluffy. Jest tu szeroki wybór sałatek z lokalnych składników, w cenie ok. 65-75 dirhamów. Dania rybne kosztują od 90 do 140 dirhamów, zestaw tradycyjnych przekąsek jest dostępny w cenie 150 dirhamów. Deser można zamówić za 20-55 dirhamów. Do Nommos warto się wybrać na owoce morza, które podane w tradycyjnej, marokańskiej formie kosztują 160-180 dirhamów. Pastę albo ravioli można zamówić za ok. 170 dirhamów.

ceny w sklepach w Maroku

Jakie są ceny w sklepach w Maroku?

Żywność najbardziej opłaca się kupować w supermarketach, bardzo tanio jest też na lokalnych targowiskach. Obecne ceny nie różnią się znacząco od tych z 2023 roku, prócz tego w marketach często są promocje, dzięki czemu można przygotować samodzielny posiłek za naprawdę niewielkie pieniądze. Poniżej przykładowe ceny podstawowych produktów spożywczych:

– paczka makaronu – 19,95 dirhamów
– duże opakowanie kuskusu – 28,95 dirhamów
– duże opakowanie ryżu – 37,95 dirhamów
– puszka marynowanych pieczarek – 28,95 dirhamów
– puszka kukurydzy – 7,25 dirhamów
– karton płatków śniadaniowych – 44,25 dirhamów
– karton mleka – 8,95 dirhamów
– duży jogurt naturalny – 4,95 dirhamów
– 100 g żółtego sera – 10,95 dirhamów
– 100 g ricotty – 9,95 dirhamów
– mrożone krewetki – 109,95 dirhamów
– porcja mielonego mięsa – 28,95 dirhamów
– oliwa z oliwek – 109,95 dirhamów
– kg winogron – 14,95 dirhamów
– kg pomidorów – 6,95 dirhamów
– kg ziemniaków – 6,85 dirhamów

W Maroko oficjalną walutą jest dirham marokański. 1 dirham dzieli się na 100 centymów. Jedno euro można wymienić na ok. 10 dirhamów.  W bardzo wielu miejscach można płacić kartą, nie powinno też być problemów z wyjmowaniem gotówki w bankomatach. Po pamiątki oraz lokalne specjały, jak chociażby słynny olejek arganowy, warto się wybrać na miejscowy bazar.

Jakie są ceny zakwaterowania w Maroku?

Najtańszą formą zakwaterowania w Maroku są hostele, w których za jedną dobę pobytu płaci się ok. 20-40 euro. Pod względem standardu marokańskie hotele są zbliżone do europejskich, a ceny pobytu będą się różnić w zależności od lokalizacji. Nocleg w tradycyjnie urządzonym pensjonacie Dar Hafsa, w miejscowości Fez, kosztuje niecałe 40 euro za dobę. W hotelu 3-gwiazdkowym, jak Riad Layalina Fes, za dzień pobytu płaci się ok. 85 euro.

Wyższy standard zakwaterowania zapewniają hotele 4- i 5-gwiazdkowe, jak np. Riu Palace Tikida Agadir, w którym za dobę płaci się ok. 450-500 euro. Dobre warunki do wypoczynku zapewnia także np. Allegro Agadir, z prywatną plażą, w którym pokój można wynająć już od 150 euro za dzień. W Marrakeszu ceny są nieco wyższe, ale wciąż da się znaleźć dobry nocleg w atrakcyjnej cenie, np. w Riad Puchka, gdzie doba kosztuje niecałe 80 euro, lub w 4-gwiazdkowym Riad Dar Najat – ok. 100 euro za dobę. W bardziej luksusowych ośrodkach jak Medina Garden czy Kenzi Club Agdal Medina, na dzień pobytu należy wydać od 200 do ponad 400 euro. Opłata klimatyczna w Maroku nie jest wliczona w cenę, tylko stanowi dodatkową pozycję na rachunku za pobyt.

Jakie są ceny transportu publicznego w Maroku?

Średni koszt jednorazowego przejazdu komunikacją publiczną w Maroku wynosi 3-4 dirhamy marokańskie, czyli mniej niż 50 centów. Dzieciom przysługują zniżki. Bilety na przejazd najczęściej kupuje się bezpośrednio u kierowcy, w niektórych autobusach działają automaty biletowe. Co ważne, bilet komunikacji publicznej można kupić wyłącznie za gotówkę, w dodatku lepiej mieć wyliczoną potrzebną kwotę, ponieważ często jest problem z wydaniem reszty. Akceptowane są tylko płatności w dirhamach.

Busy jeżdżą po wszystkich dużych miastach Maroka, sporo jest też kursów międzymiastowych, więc jak najbardziej da się zwiedzać ten kraj korzystając tylko z transportu publicznego. Ceny biletów zależą od konkretnego przewodnika oraz przejeżdżanego dystansu. Przykładowo, za dojazd z Marrakeszu do Agadiru trzeba zapłacić ok. 135 dirhamów, natomiast przejazd z Agadiru do Ad Dakhla kosztuje ok. 560 dirhamów, a do Casablanki ok. 330 dirhamów. U wielu przewoźników bilet na przejazd międzymiastowy można zarezerwować przez internet. Busy zwykle odjeżdżają zgodnie z rozkładem jazdy, są czyste i bezpieczne, często jest w nich klimatyzacja, można też wykupić pakiet premium zapewniający dostęp do dodatkowych udogodnień.

W Rabacie i Sale oprócz autobusów miejskich kursują także tramwaje, swoją sieć tramwajową ma także Casablanca. Pojedynczy przejazd kosztuje 6 dirhamów, a na częstsze podróżowanie warto wykupić kartę z możliwością doładowania, w cenie od 150 do 230 dirhamów. Dobrze rozwinięta jest jeszcze linia kolejowa, pozwalająca szybko oraz wygodnie przemieszczać się między głównymi miastami Maroka – pociągi dojeżdżają do Agadiru, Tangieru, Casablanki, Marrakeszu, Rabatu, Safi, Fezu, Meknesu. Dość tanie są w Maroku taksówki – warto taką opcję rozważyć planując lot z małym dzieckiem, bo nie każdy hotel zapewnia transfer z lotniska. Średnio na przejazd taksówką po mieście wydaje się 100 dirhamów, czyli niecałe 10 euro.

Jaki jest koszt życia w Maroku?

W porównaniu do państw zachodnich, koszt życia w Maroku jest stosunkowo niski i jednej osobie powinno wystarczyć na podstawowe potrzeby ok. 300-400 euro. Mieszkanie w większym mieście da się wynająć już za 250-300 euro, ale w lepszych lokalizacjach czynsz może być nawet kilka razy wyższy. Na rachunki trzeba wydać ok. 50-100 euro, podobne są wydatki na jedzenie. Jak w wielu innych krajach, tak i w Maroku ceny najmu są najniższe na prowincji.

Jak to wygląda z perspektywy turysty odwiedzającego Maroko? Największe różnice dotyczą zakwaterowania, bo podróżując budżetowo można znaleźć kwaterę za zaledwie 10-20 euro, ale w eleganckich hotelach doba potrafi kosztować nawet ponad 300 euro – zależy to po prostu od standardu wczasów. Na transport wydaje się dziennie maksymalnie kilka euro. Żywiąc się w street foodach na jedzenie wystarczy przeznaczyć ok. 5-10 euro na osobę, w średniej klasy restauracji posiłek kosztuje 10-20 euro. Droższe lokale oznaczają ceny na poziomie ponad 30 euro. Wliczając do tych wydatków różne aktywności i atrakcje turystyczne, wychodzi średnio 60-120 euro dziennie.

Jakie są ceny nieruchomości w Maroku?

Najdroższe mieszkania i domy są w Marrakeszu, Casablance oraz Rabacie – średnia cena za metr kwadratowy wynosi w tych miastach ok. 2 tys. euro. Stawki zmieniają się w zależności od lokalizacji. Najtańsze mieszkania w dużych miastach są dostępne za ok. 1000 euro/m2. W Agadirze można znaleźć mieszkanie w cenie 700 euro/m2, ale są też nieruchomości warte ponad 2 tys. euro za m2. W Tangerze i Fezie mieszkania przeciętna cena za m2 waha się od 900 do 1900 euro.

Jakie są ceny atrakcji turystycznych w Maroku?

Wstęp do najpopularniejszych zabytków Maroka kosztuje najczęściej ok. 10-20 dirhamów, choć są też znacznie droższe atrakcje. Kiedy pojechać do Maroko jeśli w planach jest zwiedzanie? Najlepiej wiosną lub jesienią. Konkretnie gdzie jechać w maju? Godne polecenia miejsca to m.in. Fez, Szafszawan, czyli Błękitne Miasto, Marrakesz, Casablanca. Za wejścia do marokańskich obiektów historycznych trzeba zapłacić:

– Madrassa Ben Youssef w Marrakeszu – 60 dirhamów
– muzeum Dar Bellarj w Marrakeszu – 60 dirhamów
– nekropolia Sadytów – 10 dirhamów
– pałac El Badi w Marrakeszu – 10 dirhamów
– museum Dar Si Said w Marrakeszu – 20 dirhamów
– ogrody Majorelle – 70 dirhamów
– muzeum Sidi Mohammeda Ben Abdallaha – 10 dirhamów
– muzeum archeologiczne w Rabacie – 10 dirhamów
– nekropolia Chellah – 10 dirhamów
– Koubba El Khayatine w Meknes – 10 dirhamów
– Hari El Souani w Meknes – 10 dirhamów
– muzeum Dar Jamia w Meknes – 10 dirhamów
– madrasa Bou Inania w Fezie – 10 dirhamów
– Fondouk El Nejjarine – 10 dirhamów

W czasie, kiedy mieszkańcy Maroka obchodzą ramadan, atrakcje turystyczne są często niedostępne lub zmieniają się godziny ich otwarcia, co warto sprawdzić przed swoim wyjazdem.

Jakie są ceny wycieczek fakultatywnych w Maroku?

Na dłuższe wycieczki po Maroku trzeba wydać co najmniej 50 euro, a prywatne wyprawy z przewodnikiem mogą kosztować nawet 200-300 euro od osoby. Szczególnie popularne są wycieczki po Saharze, z przejażdżką na wielbłądach, co w zależności od standardu oraz dodatkowych atrakcji kosztuje 50-350 euro. Spacer po Błękitnym Mieście jest za darmo, więc koszt wycieczki to po prostu koszt dojazdu plus jedzenie. Wycieczkę z Marrakeszu do Essaouiry można zarezerwować za raptem kilkanaście euro, natomiast wyjazd do berberyjskich osad w górach Atlasu kosztuje ok. 20-30 euro.

Zima w Maroko jest idealna na podróże po pustyni, trzeba się jednak liczyć z tym, że wtedy nie ma odpowiednich warunków do pływania w morzu. Wybrane hotele w Maroko zajmują się organizacją wycieczek fakultatywnych – to zwykle najbezpieczniejsza opcja, ponieważ wiadomo z góry, jaka będzie cena wyprawy, a turystami zajmuje się doświadczony przewodnik znający języki obce.

Czy w Maroku jest tanio?

Maroko jest tanie dla zagranicznych turystów, szczególnie w porównaniu z państwami europejskimi.

Co jest tanie w Maroku?

W Maroku większość rzeczy można dostać za nieduże pieniądze, ale lepiej unikać sklepów i bazarów tłumnie odwiedzanych przez turystów.

Czy w Maroko jest drogo?

Wczasy w Maroku, nawet w lepszych hotelach, będą tańsze niż np. w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji.

Co jest drogie w Maroku?

W Maroku dość drogie są mieszkania oraz towary luksusowe.

Szymon Machniewski

About Author

Od ponad 20 lat podróżuję po świecie z biurami podróży i na własną rękę. Dzielę się doświadczeniami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x