Chorwacja to bardzo popularny kierunek turystyczny. Duża w tym zasługa miejscowych plaż, ale nie tylko – turystów przyciąga również unikalna kultura regionu, piękna przyroda oraz doskonała kuchnia. Sezon w Chorwacji trwa dosyć długo, od kwietnia do końca października, a oferta wycieczek jest naprawdę bogata. Ile jednak kosztują wakacje w tym kraju? Można to sprawdzić w naszym zestawieniu cen.
Jakie są ceny w Chorwacji?
Leżąca nad Adriatykiem Chorwacja uchodzi za względnie tani kraj dla turystów i tysiąc euro powinien wystarczyć na przyjemne, tygodniowe wczasy dla jednej osoby. Ceny wycieczek są oczywiście dużo bardziej zróżnicowane, ponieważ zależy to od miejsca pobytu, hotelu, terminu wyjazdu, dodatkowych atrakcji, można też zauważyć, że po przyjęciu euro doszło do pewnego wzrostu cen. Mimo to w Chorwacji wciąż da się spędzić urlop za rozsądne pieniądze.
Czy w Chorwacji jest drogo?
Od 2023 roku obowiązuje nowa waluta w Chorwacji – jest to euro, które zastąpiło kunę chorwacką. Wprowadzenie euro wpłynęło na ceny w Chorwacji, które wzrosły w porównaniu do lat ubiegłych, ale istotny wpływ na wydatki ma też po prostu lokalizacja. Zakupy w miejscach nastawionych na turystów oraz przy plaży wyjdą drogo, wystarczy jednak poszukać sklepów bądź punktów usługowych z dala od turystycznych szlaków, a ceny okażą się sporo niższe.
Najmniej zapłacimy za wakacje w Chorwacji zimą, choć wtedy część atrakcji nie będzie dostępna. Co zabrać do Chorwacji by nie wydawać niepotrzebnie gotówki? Na pewno leki oraz kosmetyki, które są droższe niż w Polsce.
Jakie są ceny w restauracjach w Chorwacji?
W tanim lokalu na obiad powinno wystarczyć ok. 10-12 euro, w restauracji średniej klasy koszt posiłku wzrasta do ok. 20-30 euro od osoby. W popularnych fast foodach zestaw kosztuje ok. 7-8 euro, przekąskę w street foodzie można kupić za ok. 5 euro. Nad morzem, np. w Restaurant & Caffe Velum, tyle trzeba zapłacić za posiłek:
– Dalmatinski Pršut – 11,40 euro
– sałatka z ośmiornicą – 13,50 euro
– porcja tatara – 30,50 euro
– deska serów – 12,20 euro
– deska wędlin – 14,70 euro
– zupa pomidorowa – 4,50 euro
– zupa rybna – 6,30 euro
– fuži z owocami morza i truflami – 21,20 euro
– ristotto – 18,80 euro
– spaghetti bolognaise – 13,20 euro
– gnocchi – 10,20 euro
– pasta z pieczarkami i cukinią – 9,80 euro
– świeża ryba z grilla – 65,40 euro
– stek z tuńczyka – 21,50 euro
– kalmary z dodatkami – 34,50 euro
– medaliony wieprzowe – 16,50 euro
W Splicie, np. w restauracji Chops Grill – Steak & Seafood, ceny jedzenia wyglądają tak:
– zupa kalafiorowa – 6,50 euro
– tartaletki z serem owczym – 7 euro
– sałatka z burakiem – 9 euro
– sałatka śródziemnomorska – 10 euro
– burrata – 15 euro
– tatar – 15 euro
– carpaccio z wołowiny – 21 euro
– przegrzebki w sosie kalafiorowym – 25 euro
– ośmiornica – 27 euro
– sałatka z tofu – 15 euro
– spaghetti – 18 euro
– duża porcja owoców morza dla 2 osób – 80 euro
– sorbet – 5 euro
– sałatka z owoców sezonowych – 12 euro
– risotto z krewetkami – 18 euro
W chorwackich restauracjach napiwki nie są obowiązkowe, ale zwyczajowo zostawia się dla obsługi 5-10 proc. kwoty na paragonie.
Jakie są ceny w supermarketach w Chorwacji?
Zakupy spożywcze w Chorwacji można łatwo zrobić nawet w małej miejscowości, a najniższe ceny oferują markety typu Lidl albo Plodine, gdzie ok. 80 euro powinno wystarczyć a tygodniowy zapas jedzenia. Tak wyglądały przykładowe ceny w Chorwacji w 2024 roku:
– litrowy jogurt – 1,69 euro
– kg ziemniaków – 1,85 euro
– kg kurczaka – 2,79 euro
– porcja wędliny (200 g) – 1,79 euro
– skyr – 0,95 euro
– pomidory w puszce – 0,99 euro
– bagietka – 0,59 euro
– bułka pełnoziarnista – 0,49 euro
– mrożonka warzywna – 1,69 euro
– kg jabłek – 1,39 euro
– porcja mielonego mięsa (400 g) – 3,79 euro
– świeża ryba (700 g) – 6,99 euro
– kg kiełbasy – 4,99 euro
– kg żółtego sera – 7,59 euro
– karton mleka – 1,79 euro
– duża paczka makaronu – 1,69 euro
– pieczywo tostowe dwupak – 2,79 euro
– butelka wody mineralnej – 0,40 euro
– sos pomidorowy w słoiku – 1,29 euro
– puszka kukurydzy – 0,99 euro
– świeże krewetki (250 g) – 3,59 euro
Płatności kartą są akceptowane w większości sklepów, a jeśli chodzi o gotówkę, to przyjmowane jest wyłącznie euro.
Jakie są ceny alkoholu w Chorwacji?
Butelka wina w chorwackim markecie kosztuje nieco ponad 2 euro, ale w przypadku wina wysokiej jakości ceny wahają się między 20 a 50 euro. Zestaw 8 x 0,5 litra lokalnego piwa można dostać w sieciowych marketach za ok. 6-7 euro, za piwo importowane płaci się ok. 3 euro za butelkę. Rakija kosztuje ok. 10-15 euro za butelkę.
W restauracjach i barach ceny alkoholu są oczywiście wyższe. Na butelkę wina stołowego trzeba przeznaczyć ok. 18 euro, a duża lampka tego trunku kosztuje ok. 4,50 euro. Cena małego piwa wynosi ok. 2,50 euro, za duży kufel płaci się ponad 5 euro. Drinki na bazie mocnych alkoholi kosztują 3-4 euro, a koktajle ok. 6-7 euro.
Jakie są ceny zakwaterowania w Chorwacji?
Najtańszą formą noclegu w Chorwacji jest hostel – ceny pokoi zaczynają się od 10 euro. W hotelach 1- i 2-gwiazdkowych pokój można wynająć za ok. 20 euro dziennie. W hotelu 5-gwiazdkowym, jak Grand Park Hotel Rovinj na półwyspie Istria doba kosztuje ok. 230 euro. W Splicie, zatrzymując się np. w 5-gwiazdkowym Radisson Blu Resort&Spa, za dzień pobytu płaci się ok. 150 euro.
W Dubrowniku standard trzech gwiazdek, jak w hotelu Carpe Diem, jest wart średnio 40-50 euro, a na pobyt w luksusowym ośrodku typu 5-gwiazdkowy Hotel Excelsior wydaje się ok. 300 euro dziennie. Na wyspach ceny są dość podobne – przykładowo, w 2-gwiazdkowym hotelu Priscapac Resort&Apartments pokój można wynająć za ok. 55 euro, a w hotelu o wysokim standardzie, np. Dalmacija Vela Luka, cena pokoju wynosi ok. 90 euro dziennie. Podatek turystyczny w Chorwacji, doliczany do rachunku za pobyt, wynosi od 1 do 2 euro dziennie za osoby dorosłe – młodzieży przysługuje zniżka 50%, a za dzieci do 12 lat nie płaci się podatku wcale.
Jakie są ceny transportu publicznego w Chorwacji?
Jednorazowy przejazd komunikacją miejską w Chorwacji kosztuje średnio 1,30 euro. Ceny biletów mogą się różnić w zależności od miasta, a na przejazdach sporo da się zaoszczędzić dzięki wykupieniu kilkudniowego karnetu. Bilet na 30 minut jazdy można dostać za 0,53 euro, a przejazd autobusem nocnym kosztuje 1,99 euro. Za bilet dzienny płaci się niecałe 4 euro.
Karnet na trzy dni nielimitowanej jazdy komunikacją miejską dostępny jest w cenie 9,29 euro. Za siedem dni płaci się 19,91 euro, a za dwa tygodnie – 26,54 euro. Przejazdy między miastami są względnie tanie – w zależności od dystansu będzie to ok. 5-20 euro.
Jakie są ceny nieruchomości w Chorwacji?
W Zagrzebiu, czyli stolicy Chorwacji, metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 3,2 tys. euro. W Dubrowniku jest jeszcze drożej, bo za m2 trzeba zapłacić prawie 4,5 tys. euro. W mniejszych miejscowościach dom jednorodzinny jest wart ok. 180-200 tys. euro. Dom nad morzem kosztować będzie ok. pół miliona euro. Luksusowe posiadłości przy plaży są warte ponad 1,5 mln euro. Dom w Zadarze można nabyć za ok. 700 tys. euro, a nowoczesna willa w Splicie, z widokiem na morze, kosztować będzie ok. 800 tys. euro.
Na wynajem jednopokojowego mieszkania w Chorwacji wydaje się miesięcznie średnio 500-700 euro. W centrum dużego miasta ceny najmu będą najwyższe, od 1500 euro wzwyż. Czynsz za mieszkanie trzypokojowe wynosi ok. 2600 euro w dobrej lokalizacji.
Jakie są ceny pamiątek w Chorwacji?
Małe bibeloty nawiązujące do chorwackiej kultury można dostać za 2-3 euro, choć w popularnych turystycznych miejscówkach ich ceny potrafią być nawet dwukrotnie wyższe. Oryginalne, czerwone parasolki wykończone charakterystycznym motywem ludowym z Sestine kosztują ok. 100 euro. Tradycyjne zabawki z drewna są w cenie ok. 10 euro za sztukę, a na pamiątki z koronką z Lepoglavy, wpisaną na listę UNESCO, przyjdzie wydać co najmniej kilkadziesiąt euro. Wyroby ceramiczne można znaleźć za kilka euro.
Tradycyjne chorwackie jedzenie najlepiej kupować na lokalnych targach. Dobre, chorwackie wino da się znaleźć już za 10 euro, a likiery za ok. 14 euro. Podobnie wyglądają ceny oryginalnej oliwy z oliwek – butelkę można mieć za niecałe 10 euro. Sery z Chorwacji kosztują ok. 30 euro za duże opakowanie.
Jakie są ceny złota w Chorwacji?
Wartość jednego grama złota 24K wynosi w Chorwacji nieco ponad 80 euro. Zakup uncji złota to wydatek rzędu 2495 euro. Złoto niskiej próby kosztuje ok. 70 euro za jeden gram.
Jakie są ceny wycieczek w Chorwacji?
Bilet wstępu do muzeum w Chorwacji kosztuje przeciętnie od 3 do 8 euro, a do wielu takich miejsc małe dzieci mogą wchodzić za darmo. Starożytne ruiny są najczęściej udostępniane turystom bezpłatnie, chyba że chcą oni zwiedzać zabytki z przewodnikiem. Ceny w Chorwacji 2024 wyglądają tak:
– Dubrownik śladami „Gry o tron” – ok. 25 euro
– Split i Pałac Dioklecjana z przewodnikiem – ok. 15 euro
– tunele z II wojny światowej + wystawa poświęcona wojnie domowej – ok. 35 euro
– rejs łódką po jaskiniach – ok. 90 euro
– wodospady Plitvice i Rastoke – ok. 100 euro
– rejs wokół Dubrownika – ok. 14 euro
– degustacja wina i zwiedzanie wyspy Krk – ok. 40 euro
– wycieczka z Dubrownika do Mostaru w Bośni – ok. 95 euro
– rejs z Dubrownika do Czarnogóry – ok. 65 euro
– rejs po chorwackich wyspach – ok. 75 euro
Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji?
Dziennie pobyt w Chorwacji będzie kosztować turystę ok. 120 euro, wliczając w to hotel, wyżywienie, napiwki, pamiątki, dodatkowe atrakcje. Tę cenę można zbić wybierając budżetowe opcje, jeśli jednak liczymy na dobry standard usług i aktywne spędzanie wolnego czasu, to 800-900 euro będzie niezbędnym minimum.
FAQ
Czy Chorwacja jest droga?
Dosyć drogo jest w typowo turystycznych miejscowościach, ale na pewno nie jest to najdroższa lokalizacja nad Morzem Śródziemnym.
Co jest drogie w Chorwacji?
Względnie wysokie są ceny niektórych produktów spożywczych, dość drogo też wychodzi jadanie w popularnych restauracjach.
Czy Chorwacja jest tania?
W Chorwacji jest trochę drożej niż w Grecji lub Czarnogórze, ale taniej niż we Włoszech bądź Francji.
Co jest tanie w Chorwacji?
Tanio można kupić papierosy, wybrane alkohole oraz sezonowe warzywa i owoce.