Bośnia i Hercegowina to kraj leżący na Bałkanach. Kojarzy się głównie z przepiękną przyrodą, niezwykłą architekturą i oryginalną kuchnią, choć mimo tych atutów nie jest aż tak chętnie odwiedzana jak sąsiednia Chorwacja albo Czarnogóra. Ma to jednak swoje plusy – jest tańsza i mniej zatłoczona. Ile taki wyjazd do Bośni i Hercegowiny będzie nas kosztował?
Jakie są ceny w restauracjach w Bośni i Hercegowinie?
Na obiad w bośniackiej restauracji powinno wystarczyć w przeliczeniu ok. 10 euro. Przykładowo, w restauracji Dveri, befsztyk z sosem można zamówić za 32 KM, danie ze schabem kosztuje 16 KM, a curry albo gulasz 17 KM. Nadziewane warzywa dostępne są w cenie 15 KM za porcję. W restauracji Barba, która serwuje kuchnię śródziemnomorską, sałatkę można zamówić za 10-16 KM, risotto za 12-15 KM, danie z ośmiornicą za 26 KM, smażone kalmary za 17 KM, a danie ze świeżą rybą za 18-22 KM.
Poza stolicą ceny z reguły są niższe, a w restauracjach przeważa menu regionalne. W Restoran Kovacevic, w górskiej miejscowości Donja Jablanica, za przystawki, zupy i sałatki płaci się 3,50-7 KM, a specjalność lokalu, czyli danie obiadowe z jagnięciną kosztuje ok. 17 KM. W Mostarze, np. w restauracji Taboo, ceny przystawek wynoszą od 7 do 10 KM, a dania obiadowe można zamówić za 18-24 KM. Steki z dodatkami kosztują od 30 KM wzwyż. W Kriva Cuprija dania z owocami morza są w cenie 18 KM za porcję, a pizzę w stylu włoskim można zamówić za 10-15 KM.
Jakie są ceny żywności w sklepach w Bośni i Hercegowinie?
W porównaniu do reszty Europy, Bośnia i Hercegowina jest dosyć tania jeśli chodzi o zakupy spożywcze – tygodniowo na jedzenie wydaje się ok. 35 euro na osobę. Ceny żywności w 2024 roku wyglądają tak:
– kg winogron – 5,45 KM
– kg cytryn – 2,50 KM
– dynia – 1,55 KM
– kg schabu bez kości – 8,50 KM
– opakowanie filetów z kurczaka (400 g) – 5,95 KM
– opakowanie pieczarek (300 g) – 2,65 KM
– bochenek chleba – 0,60 KM
– kg gruszek – 2,45 KM
– kg wędliny – 15,45 KM
– kg żółtego sera – 12,45 KM
– paczka parówek – 1,65 KM
– ser grecki (400 g) – 3,55 KM
– opakowanie lokalnego sera – 2,20 KM
– mrożone frytki – 4,50 KM
– oliwa z oliwek – 14,95 KM
– paczka makaronu – 1,60 KM
– tuńczyk w puszce – 1,45 KM
– paczka ryżu – 1,20 KM
– kg mąki – 2,29 KM
– duży słoik ajvaru – 4,35 KM
– słoik marynowanych warzyw – 3,70 KM
– duży jogurt – 1,29 KM
– kg jabłek – 1,75 KM
Ceny w sklepach podawane są zawsze w lokalnej walucie, którą jest marka zamienna (KM). Jedna marka to ok. 0,50 EUR. W popularnych miejscowościach turystycznych niektóre miejsca akceptują płatności w euro, generalnie jednak wszędzie płaci się w markach.
Jakie są ceny zakwaterowania w Bośni i Hercegowinie?
W Bośni i Hercegowinie nocleg można znaleźć już za 15-20 euro, standard 3 gwiazdek kosztuje średnio 35-40 euro. Hotele w Bośni i Hercegowinie mają przyzwoity standard, ale oczekując przyzwoitych warunków nie powinno się schodzić poniżej kategorii 3*. Zima w Bośni i Hercegowinie nie jest wcale dużo mniej obłożona, ponieważ to kraj w większości górzysty i sporo osób przyjeżdża tutaj właśnie z powodu zimowych aktywności. Kiedy pojechać do Bośni i Hercegowiny by skorzystać z najniższych cen? W listopadzie ruch jest raczej niewielki, podobnie w marcu, natomiast najwięcej turystów przyjeżdża tu w okresie od czerwca do września oraz w sezonie zimowym.
Ceny w górskich kurortach, np. w Hotel Plivsko Jezero, oscylują wokół 60-70 euro za dobę. W pensjonacie można dostać pokój za ok. 20 euro. W Medugorje, np. w 4-gwiazdkowym hotelu Herceg Etno Selo, dzień pobytu kosztuje ok. 65 euro. W Mostarze hotele 3-gwiazdkowe, jak Taso House, kosztują ok. 27 euro za dobę. Na hotel 4-gwiazdkowy, np. Kriva Cuprija, trzeba wydać dziennie ok. 100 euro. W Sarajewie 3-gwiazdkowy hotel, jak Pansion River, można znaleźć w cenie ok. 70 euro. 4-gwiazdkowy Pino Nature Hotel kosztuje dziennie 120 euro. Opłata turystyczna w Bośni i Hercegowinie nie obowiązuje.
Jakie są ceny transportu publicznego w Bośni i Hercegowinie?
Bilet na miejski autobus kosztuje w Bośni i Hercegowinie 1,8 KM, czyli niecałe euro. Autobusy jeżdżą po wszystkich większych miastach, są też popularnym środkiem transportu na dłuższych dystansach. Rozkład jazdy można sprawdzić na przystanku albo online – autobusy kursują raczej punktualnie. Przejazd z Sarajewa do Mostaru kosztuje ok. 9 KM, do Medjugorje ok. 12-14 KM. Z Mostaru do Banja Luka można dojechać za ok. 13 KM. Planując lot z małym dzieckiem albo przyjazd późną nocą warto zamówić wcześniej taksówkę lub zarezerwować wynajem auta.
Jaki jest koszt życia w Bośni i Hercegowinie?
Jedna osoba mieszkająca w Bośni i Hercegowinie może się utrzymać za około 500-600 euro miesięcznie. Jest to jeden z najtańszych krajów europejskich, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Kawalerkę w centrum miasta można mieć za ok. 1500 KM miesięcznie, a małe mieszkanie na prowincji będzie kosztować ok. 500 KM za miesiąc. Na większy apartament w dobrej lokalizacji trzeba przeznaczyć ok. 2500 KM. Domek na wsi kosztuje ok. 350 KM miesięcznie.
Podróżując budżetowo po Bośni wystarczy mieć dziennie ok. 30 euro. Jadając regularnie w restauracjach i wybierając nocleg w hotelu średniej klasy wydaje się ok. 70-80 euro na dzień. Luksusowe wakacje kosztują co najmniej 180-200 euro dziennie.
Jakie są ceny nieruchomości w Bośni i Hercegowinie?
Elegancki apartament w atrakcyjnej lokalizacji można kupić za ok. 150-200 tys. euro. Mieszkania w górskich miejscowościach cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów i ceny takich nieruchomości wahają się między 200 tys. a prawie milionem euro, w zależności od metrażu i standardu. Skromny domek w górach można jednak nabyć już za 15-20 tys. euro. Apartamenty w Sarajewie kosztują średnio 300-500 tys. euro, a dom jednorodzinny blisko dużego miasta jest wart ok. 200 tys. euro.
Jakie są ceny atrakcji turystycznych w Bośni i Hercegowinie?
Rozrywka w Bośni i Hercegowinie nie jest droga i wstęp do wielu popularnych atrakcji kosztuje zaledwie kilka euro. Trochę więcej trzeba wydać na wycieczkę z przewodnikiem, ale wciąż nie są to duże kwoty. Tak wyglądają przykładowe ceny do najchętniej odwiedzanych miejsc:
– Dom Svrzo z czasów Imperium Osmańskiego – 6 KM
– Muzeum Sztuki Ludowej – 7 KM
– Muzeum Dzieciństwa Czasu Wojny – 10 KM
– Tunel pod lotniskiem w Sarajewie (Tunel Nadziei) – 15 KM
– zwiedzanie Mostaru z przewodnikiem + wodospady Kravica – ok. 60 KM
Atrakcje przyrodnicze są w większości dostępne za darmo. Zwykle też nie trzeba płacić za wstęp do świątyń.
Jakie są ceny wycieczek fakultatywnych w Bośni i Hercegowinie?
Na wycieczkę po kraju trzeba przeznaczyć co najmniej 60-70 euro. Jednodniowy wypad z Mostaru do wodospadów Blagaj, Pocitelj i Kravice kosztuje średnio 40-50 euro, a wycieczka szlakiem najważniejszych miejsc z czasów wojny ok. 30 euro. Za wyjazd z Sarajewa do jezior Travnik, Jajce i Pliva płaci się ok. 60 euro. Przejażdżki quadami są dostępne w cenie ok. 50-70 euro, a miejsce w Jeep Safari można wykupić za ok. 70 euro.
Czy Bośnia i Hercegowina jest tania?
Tak, to jeden z najtańszych do odwiedzenia krajów w Europie.
Co jest tanie w Bośni i Hercegowinie?
Większość produktów i usług jest dostępna w niskich cenach.
Czy Bośnia i Hercegowina jest droga?
Nie, to idealny kraj na wakacje dla osób z małym budżetem.
Co jest drogie w Bośni i Hercegowinie?
Stosunkowo drogie są produkty luksusowe.