Zemsta faraona to bardzo częsta przypadłość wśród podróżnych odwiedzających Egipt. Lekiem, który uchodzi za najskuteczniejszy na biegunkę podróżnych, jest Antinal. Można go kupić bez większych problemów w Egipcie, ale czy rzeczywiście będzie on lepszy od leków dostępnych w Polsce?
Czy we wszystkich egipskich hotelach można złapać zemstę faraona?
Biegunka dopadająca podróżnych w Egipcie jest niestety bardzo powszechna. Często zapewnia się turystów, że w tych najlepszych hotelach nie trzeba się obawiać zemsty faraona, jednak doświadczenia osób spędzających wakacje w Egipcie nie potwierdzają tego – zachorować można niezależnie od standardu ośrodka wypoczynkowego. To, czy dopadnie nas ból brzucha i biegunka, zależy więc od wielu różnych czynników i dlatego przed wyjazdem do Egiptu warto zawsze przygotować się na taką ewentualność. Co zabrać do Egiptu na wypadek biegunki? Przydadzą się leki przeciwbakteryjne, ale lek na zemstę faraona da się kupić na miejscu.
Czy Antinal można kupić w Polsce?
Antinal jest dostępny bez recepty, ale w polskich aptekach nie da się go kupić. Oferty sprzedaży Antinalu pojawiają się natomiast ze strony osób prywatnych, które były w Egipcie, np. na Facebooku. Taki zakup jest jednak mocno ryzykowny, bo nie ma żadnych gwarancji co do autentyczności leku czy terminu jego ważności, poza tym sprzedawanie lekarstw przez osoby prywatne jest w Polsce nielegalne. Dlatego kiedy pojawią się problemy żołądkowe w Egipcie, lepiej nabyć Antinal na miejscu – można go dostać w aptece, w prawie każdym hotelu lub wystarczy o to poprosić swojego rezydenta. Jeśli ktoś ma wykupiony internet w Egipcie, to szybko znajdzie w sieci najbliższą działającą aptekę.
Sprawdź: hotele z rafą w Egipcie
Czy Antinal jest tym samym co Nifuroksazyd?
Antinal i Nifuroksazyd mają podobne działanie – są podawane w przypadku biegunki i hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za dolegliwości. Oba leki zawierają tę samą substancję czynną, ale różne są jej dawki, inaczej też organizm je wchłania, przez co Antinal często okazuje się bardziej skuteczny.
Ile kosztuje Antinal?
Antinal w Egipcie można kupić za równowartość ok. 2 dolarów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup leku w aptece, ponieważ w hotelu za Antinal płaci się zwykle kilkukrotnie więcej. Ceny w Egipcie podawane są w funtach egipskich, ale w miejscowościach turystycznych często akceptuje się płatności w innych walutach.
Jaki jest skład Antinalu?
Główny składnik Antinalu to nifuroksazyd. Taka sama substancja czynna występuje w lekach produkowanych w Polsce. Teoretycznie więc nie powinno być żadnej różnicy w stosowaniu, a jednak większość turystów potwierdza, że dopiero po zastosowaniu Antinalu poczuli prawdziwą ulgę. Może wynikać to z tego, że Antinal robiony jest na miejscu, z nieco innych składników, i przez to skuteczniej działa na bakterie obecne właśnie w Egipcie.
Jak dawkować Antinal?
Standardowa dawka to 1 kapsułka 4 razy dziennie – lek należy przyjmować przez 3 dni, chyba że objawy ustąpią wcześniej. Dzieciom podaje się lek w płynie i tutaj dawka wynosi 1 małą łyżeczkę 4 razy dziennie przez maksymalnie 7 dni. Jeśli po zalecanym okresie dawkowania dolegliwości żołądkowe nie ustąpią, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.
Jak szybko działa Antinal?
Lek powinien pomóc w przeciągu kilkudziesięciu minut od jego przyjęcia. Brak poprawy po trzech dniach to sygnał, że konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Czy Antinal wolno podawać dzieciom?
Dzieci mogą brać Antinal po ukończeniu 2 roku życia, ale powinien być to lek w syropie. Egipt produkuje i sprzedaje obie formy Antinalu, dla dzieci i dla dorosłych.
Czy Antinal to antybiotyk?
Antinal jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Jego głównym celem jest likwidacja bakterii odpowiedzialnych za choroby układu pokarmowego.
Czy można zapobiec zemście faraona?
Biegunka dopada masę turystów przyjeżdżających do Egiptu, ale można zmniejszyć ryzyko zachorowania dzięki odpowiedniej profilaktyce – przede wszystkim warto unikać wody z kranu i posiłków, co do których nie ma pewności, jak zostały przygotowane. Dobrym rozwiązaniem jest także profilaktyczne stosowanie suplementów diety z probiotykami chroniącymi układ pokarmowy. Probiotyki nie dają wprawdzie stuprocentowej pewności, ale wiele osób potwierdza, że mogło dzięki temu jeść i pić praktycznie wszystko, a do biegunki nie doszło.