Park Biokovo

Położona na Bałkanach Chorwacja to kierunek cieszący się wśród polskich turystów ogromną popularnością. Walory krajobrazowe to jedna z największych atrakcji tego kraju. Jest tutaj wiele miejsc, które warto zobaczyć – wśród nich znajduje się Biokovo.

Biokovo należy do grona 11 parków krajobrazowych znajdujących się na terenie Chorwacji. Zlokalizowany jest w odległości ok. 6 km od Makarskiej w kierunku Vrgorca. Zajmuje powierzchnię 19550 ha. Jego nazwa pochodzi od nazwy masywu górskiego – największego i zarazem najwyższego masywu w Dalmacji, o długości 36 km i szerokości 9,5 km. Najwyższym szczytem Biokova jest góra Świętego Jerzego (1762 m n.p.m.) – po Vrh Dinare to drugi pod względem wysokości szczyt Chorwacji. Dawniej szczyt ten zwieńczony był małą kapliczką św. Jerzego, którą w 1964 r. przeniesiono niżej – dokładna data powstania tej kapliczki nie jest znana, niemniej pierwsze informacje na jej temat datowane są na 1646 r.

Charakterystyczną cechą parku jest bardzo bujna roślinność – szacuje się, że rośnie tu ok. 1500 różnych gatunków roślin, przy czym wiele z nich to endemity i relikty. Także i świat zwierząt jest bogaty. Tutejsza fauna i flora wciąż stanowią przedmiot naukowych badań.

W parku Biokovo podziwiać można ponadto ogród botaniczny znajdujący się nad wioską Kotišina. Oprócz tego przez jego obszar przebiega kilka szlaków turystycznych – na trasach zbudowane są schroniska, gdzie można zatrzymać się na noc. Wjazd do parku możliwy jest jedynie od świtu do zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *